UWAGA:

📣 Gardenia już 4-6 listopada! 📣 Zobacz Katalog Wystawców i Program Wydarzeń 🎟 KUP BILET! 🎟  

Organizator:

XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa

Podziel się

Przed nami już piętnasta edycja Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, organizowanego przez magazyn Zieleń Miejska (ABRYS) i Targi Gardenia. Hasłem tegorocznej edycji jest: „Odbetonować miasta”. Prelegentami będą zarówno aktywiści miejscy, zarządcy zieleni miejskiej, jak i architekci krajobrazu. To mieszanka wybuchowa, która rozprawi się z betonozą!

Rozprawimy się z betonozą!

 

 

"Ostrzegam – będzie dużo pyłu i gruzu. Osobiście już nie mogę się doczekać!" – mówi Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik „Zieleń Miejska”, organizator wydarzenia. Podczas Forum dowiemy się w jaki sposób beton wpływa na ludzi i otoczenie, poznamy przykładowe projekty, których celem jest wprowadzenie jak największej ilości zieleni do tkanki miasta na przekór betonozie.

Wśród tematów, które zostaną podjęte 4 listopada, m.in.:

  • skuteczna walka z betonozą w Polsce i na świecie
  • innowacyjne sposoby wprowadzenia zieleni w miastach
  • architekci krajobrazu w starciu z betonem – studia przypadku
  • zieleń na cmentarzach
  • rewitalizacja w ścisłym centrum
  • ogrody przyjazne dzikim zwierzętom
  • otwieranie rodzinnych ogrodów działkowych szerszej publiczności

Rejestracja oraz program dostępne na stronie Organizatora: KLIKNIJ

 

BEZPŁATNA REJESTRACJA ZOBACZ PROGRAM

Błękitno-zielona infrastruktura. Co to jest i czemu tak brzydko się nazywa?

Prelegent: Paweł Mrozek - architekt, urbanista Poruszane zagadnienia: procesy zazieleniania, przywracanie wód powierzchniowych, procesy ekonomiczne stojące za zielenią w mieście.

Zielona rewitalizacja Poznania

Prelegentki: Natalia Madajczyk, Weronika Sińska-Mikuła - Urząd Miasta Poznania. Poruszane zagadnienia: integracja działań społecznych, przestrzennych i środowiskowych na obszarach wymagających odnowy. Przykłady projektów, które w szerokim stopniu wykorzystują koncepcję rozwiązań opartych na przyrodzie (ang. Nature-based Solutions), m.in. Stary Rynek, Rynek Łazarski, jak również naturalne place zabaw, eko-demonstratory.

Wrażliwość estetyczna, wrażliwość ekologiczna a zieleń

Prelegent: prof. zw. dr hab. Tadeusz Baranowski, UP w Poznaniu. Poruszane zagadnienia: Na występującej w miastach zieleni nieodłączną ich częścią są różne organizmy (owady, roztocze, wirusy, bakterie, grzyby), powodując niekiedy obniżenie ich walorów estetycznych. Co możemy zrobić, aby ochronić te organizmy i jak zabezpieczyć rośliny przed zniszczeniem?

Sezon ogródkowy – spotkajmy się na działkach. Pilotażowy projekt otwierania poznańskich ROD na lokalną społeczność

Prelegentka: Dominika Dymek - Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Poznania. Poruszane zagdanienia: likwidacje ogrodów działkowych z uwagi na ich atrakcyjną lokalizację oraz niejasny status własności zajmowanych przez nie gruntów. Odtwarzanie likwidowanych ogrodów ma miejsce na obrzeżach miasta, co zmienia charakter i sposób użytkowania działek, a w konsekwencji spadek zainteresowania ich posiadaniem. Kompromisem pozwalającym zachować ogrody działkowe w miastach jest ich stopniowe otwieranie dla lokalnej społeczności.

Ogrody tymczasowe, czyli kiełkujące ziarnko na betonowej pustyni

Prelegent: dr inż. Maciej Żołnierczuk - Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie. Poruszane zagadnienia: Ogrody tymczasowe kojarzone są głównie jako półtrwałe instalacje przestrzenne. Ich rodowód odnaleźć można gdzieś między tradycją zielonych skwerów miejskich, a sztuką krajobrazu. Należy zaznaczyć, że spectrum zastosowania tego rodzaju obiektów jest dosyć szeroki. Toteż warto się zatrzymać i przemyśleć, co zrobić aby tymczasowa oaza stała się czymś więcej, a jej moc oddziaływania uległa wydłużeniu. Jak mogą wyglądać ogrody tymczasowe, jakie mogą być ich funkcje, jak sprawić aby ich potencjał rozbił betonowe pustynie?

Święto drzewa – ogrody dla przyrody

Prelegent: Jacek Bożek - prezes Klub Gaja

Retencyjna funkcja zielonych dachów jako element Systemu Powierzchniowej Retencji Miejskiej

Prelegentka: Joanna Rayss - architekt krajobrazu, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

Zapraszamy do Pawilonu 11, 4 listopada 2021 r. w czasie targów GARDENIA!

BEZPŁATNA REJESTRACJA ZOBACZ PROGRAM