Organizator:

Jesienne prace gospodarcze i wymiana sprzętu na zimowy

Podziel się

Jesień to okres bardzo pracowity. Jest wymagający ze względu na szeroki wachlarz jesiennych prac pielęgnacyjnych i porządkowych na terenach zieleni, ale także ze względu na konieczne prace gospodarcze i wymianę sprzętu na „zimowy”. Innymi słowy „w odstawkę idą” wszelkie maszyny i narzędzia używane chociażby przy koszeniu, utrzymaniu i zakładaniu terenów zieleni, a do gry wchodzą urządzenia zimowe, np. sprzęt do odśnieżania.

Okres jesienny to także czas serwisu, ponieważ dla wielu maszyn późna jesień i zima to jedyna przerwa po wielomiesięcznej i intensywnej pracy na najwyższych obrotach. W miesiącach jesienno-zimowych przeprowadza się prace konserwacyjne, wymianę komponentów oraz gruntowne mycie, na co w sezonie niejednokrotnie brak czasu. To bardzo ważne czynności, których zaniedbanie z pewnością może negatywnie odbić się w kolejnym sezonie. A znaczenie ma każdy detal: mycie, konserwacja, oliwienie, smarowanie oraz wymiana zużytych elementów.

 

We własnym zakresie

Sprzęt stosowany w profesjonalnym zakładaniu i pielęgnacji zieleni jest bardzo różnorodny. Od wielkich maszyn, po drobne ręczne urządzenia. W swojej pracy używam zarówno jednych, jak i drugich. W tym artykule postanowiłem wspomóc się materiałem zdjęciowym od zaprzyjaźnionej firmy Taxus Arbor, która w zakresie sprzętowym jest dla mnie absolutnym wzorem do naśladowania. Zarówno w zakresie jego różnorodności, a także właśnie odpowiedniego podejścia, które owocuje niezwykle wydajną i efektywną pracą. Posezonowe mycie i czyszczenie sprzętu to czynności, z którymi większość firm radzi sobie we własnym zakresie. Podobnie z licznymi wymianami czy pracami konserwacyjnymi, które  również wykonywane są przez wyspecjalizowany personel.

Kwestia czasu i uwagi

Jest natomiast szereg czynności, które warto zlecić wyspecjalizowanym serwisom. Poza sezonem mają mniejsze obłożenie, a zatem to doskonały czas, aby maszynom i urządzeniom poświęcić odpowiednią ilość czasu oraz uwagi. Wymienić konieczne materiały eksploatacyjne, ale przede wszystkim dokładnie się im przyjrzeć i przetestować, aby wychwycić elementy zużyte i uszkodzone, które w kolejnym sezonie skomplikują pracę i zablokują działanie określonego urządzenia. Warto dodać, że wiele części nawet w serwisie nie jest dostępnych „od ręki”, stąd właśnie po sezonie najlepiej je spokojnie sprowadzić i wymienić. Innymi słowy, zanim sprzęt „letni” trafi na kilka miesięcy na garażowy spoczynek warto, aby sprawdził go serwis, wymienił konieczne materiały eksploatacyjne i zużyte elementy. I najważniejsze – by zrobił to spokojnie i dokładnie właśnie w okresie, kiedy sprzęt ten nie jest potrzebny.

 

Przed postojem

Reasumując więc, wątek posezonowego przygotowania sprzętu do zimy, zdecydowanie trzeba powiedzieć, że to czynność ważna, która zaprocentuje w kolejnym sezonie. Podobnie istotne jest odpowiednie zimowe przechowanie sprzętu, który powinien być zabezpieczony i nienarażony na negatywne czynniki atmosferyczne, tym bardziej, że czeka go kilkumiesięczny postój.

Kolejnym wątkiem przełomu jesienno-zimowego jest przygotowanie sprzętu, który będzie w użyciu właśnie zimą. Analogicznie – jak ten „letni” został teraz przygotowany do zimowego postoju – tak ten był odpowiednio przygotowany wiosną, kiedy zakończył prace ubiegłej zimy. Niezależnie jednak od tego wymaga ponownego sprawdzenia, co gwarantuje właściwe działanie podczas zbliżającej się zimy. Jest to o tyle ważne, że sprzęt zimowy to głównie urządzenia do odśnieżania czy likwidacji oblodzeń, a te muszą działać „na zawołanie”. Większość umów dotyczących zimowego utrzymania terenów nie przewiduje jakichkolwiek opóźnień, a zatem sprzęt musi być trzymany w pełnej gotowości.

O co warto zadbać

Bardzo ważnym elementem, jaki nie powinien być zaniedbany przez żadną szanującą się firmę z branży zieleni, jest międzysezonowe uzupełnienie sprzętu, a także zapoznanie się rynkowymi nowościami. Pierwsze to oczywiste uzupełnienie braków czy wymiany zużytych urządzeń na nowe, co najłatwiej określić właśnie w posezonowej inwentaryzacji. A drugie to sama przyjemność, a zarazem największe wyzwanie. Aby mu odpowiednio sprostać warto zapoznać się z ofertą poszczególnych dealerów, a także pomyśleć o kompleksowej prezentacji, do czego najlepszą okazją są branżowe targi. Nie trzeba nikomu przedstawiać tych najważniejszych, organizowanych tuż przed sezonem, w końcówce zimy: Targów Gardenia.

Podsumowując, z całą pewnością można powiedzieć, że jesienno-zimowe prace są bardzo ważne dla każdej szanującej się firmy z branży zakładania i utrzymania terenów zieleni. Od właściwego podejścia zależy efektywność prac zarówno podczas zbliżającej się zimy, ale także w całym kolejnym sezonie. Dlatego nie można tego lekceważyć czy zostawić „samemu sobie”, bo wszelkie zaniedbania wyjdą i zaburzą jakość oraz terminowość prac.

 

Cały artykuł można znaleźć na https://wydawnictwa.grupamtp.pl/lb/072020/

Tekst i zdjęcia: Tomasz Szostak